کد مطلب: ۱۱۰۳ تاریخ انتشار: 10 آذر 1400 / 11:32 ارسال نظر
محسن مهدیان نوشت: چطور اعتراض خیابانی کنیم؟

چطور از حق اعتراض خود استفاده کنیم؟

حق اعتراض اعتراضات مردمی اعتراض حق مردم است

اعتراضات حق مردم است و مردم حق اعتراض دارند. این حق پذیرفته و به رسمیت نیز شناخته شده است. هم قانونی است و هم مدنی؛ اما تاجائی که تبدیل به خرابکاری و آشوب نشود.

مجله خبری روزلاگ: اعتراض حق مردم است! این حق در قانون اساسی کشور هم به صراحت تأکید شده است. از سوی دیگر، دشمنان این مرز و بوم نیز مترصد فرصتند، تا به کشور آسیب برسانند. طبعا آنها از هر روزنه کوچکی هم استفاده می کنند، و طبعا اعتراضات مردمی، بهترین فرصت برای آنهاست تا آب را گل آلود کنند و ماهی مطامع خود را صید نمایند! با این وجود، و در شرایط فعلی چطور می توانیم از حق اعتراض خود استفاده کنیم و چطور اعتراض خیابانی کنیم؟

چطور اعتراض خیابانی کنیم؟

اعتراضات حق مردم است. این حق نیز پذیرفته و به رسمیت شناخته شده است. هم قانونی است و هم مدنی. اما تاجائی که تبدیل به خرابکاری و آشوب نشود. ناجا دقیقا از همین نقطه ورود می‌کند.

به نوشته فارس محسن مهدیان در کانال شخصی خود در شش محور، درباره اعتراض مدنی به نحوی که موجب سوء استفاده دشمنان نشود نوشت:

یکم. سال ۹۸ را خاطرتان هست؟ در همان سالی که اعتراض را تبدیل به اغتشاش کردند فکر می کنید چند تجمع اعتراضی پراکنده برگزار شده بود؟

به گزارش رسمی وزیر کشور ۳۳۰ تجمع قانونی. بدون ورود ناجا. در اصل ورود ناجا برای برقراری امنیت تجمع کنندگان بوده است. در همان سال تنها در ۱۶ آذر، ۱۶۰۰ تجمع برگزار شده است.

دوم. رهبر انقلاب به تجمع مال باختگان موسسات مالی و اعتباری اشاره کرد و فرمودند تجمع حق مردم است. جای دیگر از دانشجویان به خاطر تجمعات هفت تپه و ماشین سازی تبریز تقدیر کردند. درباره حضور مردم عادی در پی گیری موضوع آب خوزستان نیز حمایت کردند.

سوم. هر روز دهها تجمع در سراسر کشور برگزار می شود. تجمع معلمان، تجمع کارگران ، تجمع پرستارها، تجمع سهامدارن، تجمع مال باختگان و خریداران خودرو، تجمع بورسی هاو …مجلس تقریبا هر روز شاهد تجمع است. چرا ناجا وارد نمی شود و برخورد کند؟

چهارم. دو هفته کشاورزها تجمع کردند. چرا ناجا ورود نکرد؟

پنجم. آبان ۹۸ مردم مشهد شعار می دادند مرگ بر دیکتاتور. چرا ناجا ورود نکرد؟ از چه زمان ورود کرد؟

ششم. دی ماه ۹۶ شروع اعتراضات به گرانی ها در مشهد بود و سپس به ۱۶۰ شهر توسعه پیدا کرد. اولین بار شعار اصولگرا اصلاح طلب دیگه تموم ماجرا اینجا بود. چرا ناجا ورود نکرد؟ و کجا وارد شد؟

پاسخ خیلی ساده است. بین اوباش و معترضین باید فرق گذاشت. رهبرانقلاب درباره اغتشاشات آبان فرمودند اشرار. اوباش اجیر شده اند تا تخریب کنند و آدم بکشند. البته در میان مردم عادی نیز برخی هستند که از سر هیجان و عصبانیت و لجاجت ممکن است متوجه نباشند که با دشمن همراهی می کنند. چه بسا از هرکدام شان بعدا بپرسید چرا قانون شکستید، پشیمان شوند. اما حساب شان جداست.

جمع بندی. خلاصه اینکه اعتراضات حق مردم است. این حق نیز پذیرفته و به رسمیت شناخته شده است. هم قانونی است و هم مدنی. اما تاجائی که تبدیل به خرابکاری و آشوب نشود. ناجا دقیقا از همین نقطه ورود می کند.

راه حل اینست که هر گروه و صنفی که تجمع برگزار می کند، مدیریت تجمع را تضمین کند و با درایت مسیر اعتراضات را صیانت کند تا اداره اعتراضات دست غیر نیافتد واگر از دستش خارج شد به سرعت اعلام برائت کند.

نویسنده: محسن مهدیان
منبع: مجله خبری روزلاگ (roozlog.com)
استفاده از مطالب مجله خبری روزلاگ با ذکر منبع (www.roozlog.com) بلامانع است.

کپی کردن لینک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.