کد مطلب: ۴۰ تاریخ انتشار: 13 بهمن 1398 / 13:09 ارسال نظر
حاشیه های انتخاب سارا متقی شاعر هتاک به مقدسات و انقلاب، عنوان برگزیده شعر فجر انقلاب!

حواشی انتخاب سارا متقی به عنوان برگزیده جشنواره شعر فجر انقلاب!

جشنواره شعر فجر جشنواره بین المللی شعر فجر سارا متقی شاعر هتاک حواشی جشنواره شعر فجر

انتخاب سارا متقی به عنوان شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر انقلاب اسلامی حواشی فراوانی را به وجود آورده است که پایان ندارد!

مجله خبری روزلاگ: جشنواره شعر فجر انقلاب اسلامی در این دوره نیز با حاشیه ای عجیب همراه بود. انتخاب سارا متقی که علیه اسلام، حضرت فاطمه (س)، سردار سلیمانی و… نظرات هتاکانه ای دارد، به عنوان برگزیده «جشنواره شعر فجر انقلاب اسلامی» حواشی فراوانی به وجود آورد.  روشن است که هر کسی نظرات خاص خودش را دارد، اما انتخاب یک شاعر با چنین دیدگاهی، در جشنواره «فجر انقلاب» جای سوال و تعجب دارد. با ما همراه باشید:

درباره حواشی به وجود آمده درباره انتخاب سارا متقی به عنوان برگزیده جشنوراه شعر فجر انقلاب، خبرگزاری تسنیم نوشت: چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در حالی به پایان کار خود نزدیک می‌شود که میان بخش ویژه آن نام یک شاعر هتاک به ارزش‌های انقلاب و اسلام به چشم می‌خورد!

انتخاب جنجالی سارا متقی شاعر هتاک در جشنواره فجر ۹۸

حاشیه‌های برنامه‌های ادبی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در سال ۹۸ انگار تمامی ندارد. کمی بیش از یک ماه از پایان جایزه ادبی جلال آل‌احمد و جنجال برگزیدگانش و خطابه‌هایشان، حالا نوبت به جشنواره شعر فجر رسیده است که با انتخابی عجیب به‌عنوان بخش ویژه، شاعره‌ای را یک روز پیش از اختتامیه به‌عنوان برگزیده انتخاب کرده است که نگاه پرعنادش با جمهوری اسلامی و شخصیت‌هایی چون شهید سلیمانی و حتی حضرت فاطمه(ع) را عریان در فضای مجازی منتشر کرده است.

به نام شعر و به کام حاشیه

جشنواره شعر فجر با شکل کنونی برگزاری‌اش (بررسی کتاب‌ها به‌جای اشعار) میراث دوره دبیری اسماعیل امینی است. وی در سال‌های حضورش به‌عنوان دبیر، این جشنواره را صاحب آیین‌نامه اجرایی کرد و بر این اساس برگزاری آن به‌نوعی شکل و ساختار جایزه کتاب سال شعر به خود گرفت. این جایزه پس از آن هر سال سعی کرده برترین آثار به‌انتخاب داوران در بخش بزرگسال و کودک و نوجوان را انتخاب و معرفی کند.

دوره چهاردهم ــ دوره حاشیه

کار اجرایی دوره چهاردهم جشنواره چند روزی پس از پایان‌جایزه ادبی جلال از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان‌ در دست اجرا قرار گرفت. حکم سعید بیابانکی به‌عنوان دبیر صادر شد، این در حالی بود که در زمان معرفی دبیر، هنوز هیئت علمی جایزه هم حکم‌ نگرفته بودند و دبیر هم اظهار نظر و اعلام برنامه و‌ نگاهش به این رویداد را به پس از این انتخاب موکول کرد.

به‌هر‌تقدیر این‌دوره از جایزه بدون حتی یک نشست خبری و اظهار نظر دبیر علمی با اعلام برگزاری بخش ویژه شعر جوان به پایان کار خود نزدیک شد.

ابتدا استان سیستان و بلوچستان مقصد اختتامیه معرفی شد و بعد هم‌ برنامه‌ای‌ که بیشتر جنبه نمایشی داشت، شامل سفر جمعی از‌ نویسندگان‌ و یک شاعر به این‌ استان برگزار شد و در نهایت برنامه اختتامیه نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تدارک اجرا قرار گرفت.

انتخاب سارا متقی و حاشیه پررنگ‌تر از متن

جدای از اینکه چرا این رویداد در سال جاری در سکوت خبری به کارش ادامه داد و چرا یک روز قبل از اختتامیه به اعلام‌ برگزیدگان یک بخشش پرداخت، انتخاب سارا متقی به‌عنوان یکی از برگزیدگان بخش ویژه این جشنواره حاشیه‌های زیادی را همراه داشته است.

متقی از شاعران‌ همراه و فعال در پایگاه اینترنتی نقد شعر است که سردبیرش از قضا دبیر بخش ویژه این رویداد نیز است، هم‌چنین در فضای مجازی نیز با دبیر این جشنواره در ارتباط بوده است.

اما آنچه بیش از این مایه تعجب و البته تأسف است این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ قصد دارد از طریق بنیاد شعر و ادبیات داستانی چهره‌ای را به‌عنوان برگزیده بخش ویژه جایزه شعر فجر انقلاب‌ معرفی کند که بارها به انقلاب و باورهای آن توهین کرده است، از توهین به سردار شهید سلیمانی تا توهین به امام خمینی و حتی حضرت فاطمه(ع).

سارا متقی را نمیشناختیم!

مهدی قزلی دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر که قرار است مراسم پایانی آن فردا در زاهدان، مرکز سیستان و بلوچستان برگزار شود گفت: ما در بخش ویژه جشنواره، کارهای ارسالی را کدگذاری کرده بودیم و شناختی نسبت به شاعران این بخش نداشتیم. حتی بعد از این‌که معلوم شد دو تن از شاعران برگزیده اهل افغانستان هستند و امکان عزیمت به ایران را ندارند، نام آن‌ها را از فهرست خارج نکردیم.

وی گفت: درباره شاعری به نام سارا متقی هم شناختی نداشتیم و از صبح امروز که نتایج اعلام شده، رسانه‌ها نسبت به انتخاب او حساسیت نشان داده‌اند.

قزلی در پایان گفت: صبور باشید و اجازه بدهید که تا یک ساعت دیگر به جمع‌بندی برسیم.

این در حالی است که در بخش ویژه جشنواره نه کتابها که استعدادهای جوان تجلیل می‌شوند و در چنین موقعیتی باید تمام زوایای کاری یک فرد بررسی شود و البته این‌ مسئله حتی درباره انتخاب صاحبان کتاب نیز صادق است.

بر این اساس به‌نظر می‌رسد این انتخاب و محقق شدنش اعتبار و نگاه به فرهنگ و ادبیات را در وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی نشانه گرفته و به‌چالش کشیده است.، باید سؤال کرد: چرا وزارت ارشاد اعتماد به مدیریتی این‌چنینی در بخش ادبیات را در دستور کار‌خود قرار داده و چنین چهره‌هایی را به‌‌اعتبار آن تجلیل می‌کند؟

کمیسیون فرهنگی مجلس اهدای جایزه به شاعر هتاک در جشنواره فجر را بررسی می کند

حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص برنده شدن این شاعر هتاک از چهاردهمین جشنواره شعر فجر گفت: ما شاهد بودیم چندی قبل که حدود ۱۴ نفر از کسانی که در سینما فیلم و در تلویزیون سریال بازی می کنند، خانم و آقا به قول معروف سلبریتی ها یک مرتبه در شرایطی که تشییع پیکر سردار بزرگوار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد، در این ایام و بعد از افتادن هواپیمای اوکراینی به میدان آمدند و تلویزیون و جشنواره فجر را تحریم کردند، به تعبیری از این دو عرصه فرهنگی خروج کردند.

وی افزود: این حرکت بسیار نامیمون بود و البته خیلی هم به این ها حمله شد و صحبت های زیادی هم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت شد.

سالک در مجلس اظهار داشت: داستان این شاعر هتاک جای تعجب دارد، باید از مدیریت جشنواره شعر فجر سوال کرد که در این شرایط چنین کسی را به روی صحنه آوردن و به او جایزه دادن با این نوع تفکری که دارد را چگونه می شود تحمل کرد؟

وی در ادامه افزود: این موضوعی است که احتمالا در کمیسیون فرهنگی هم مطرح می شود و از وزیر سوال می شود که داستان این مسئله چیست و چرا این گونه تقدیری از چنین افرادی که چنین اندیشه های منحرفی دارند به عمل می آید، این چیزی است که بعد از تشکیل کمیسیون فرهنگی در مجلس مطرح می شود.

حجت الاسلام احمد سالک در پایان گفت: ما سال گذشته هم در جشنواره های فجر شاهد برخی حرکات نامیمون بودیم و امسال هم شاهد هستیم، این در حالی است که این مدیران قبل از برگزاری جشنواره ها به کمیسیون فرهنگی مجلس می آیند و قول می دهند که همه چیز را کامل کنترل می کنند، در نهایت باید عرض کنم که چنین اتفاقاتی از نظر ما محکوم است.

جشنواره شعر فجر از مجموعه جشنواره‌های فرهنگی ـ هنری جمهوری اسلامی است که همه ساله به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کشور برگزار می‌شود.

انتظار می‌رود دست‌اندرکاران جشنواره شعر فجر درباره معرفی شاعری که آشکارا از نظام مقدس جمهوری اسلامی اعلام برائت می‌کند و قوانین کشور را در موضوعاتی مانند حجاب به سخره می‌گیرد، تصمیم مقتضی بگیرند و این انتخاب را که منافی ذات جشنواره شعر فجر است، باطل اعلام کنند.

منبع: مجله خبری روزلاگ
استفاده از مطالب مجله خبری روزلاگ با ذکر منبع (www.roozlog.com) بلامانع است.

کپی کردن لینک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.