کد مطلب: ۴۳۸ تاریخ انتشار: 28 بهمن 1398 / 10:31 ارسال نظر
از جار و جنجال به بهانه رد صلاحیت تا ارائه ۵ لیست انتخاباتی در تهران:

اصلاح طلبان و جریان حامی دولت با ۵ فهرست در تهران!

اصلاح طلبان و جریان حامی دولت انتخابات مجلس یازدهم

اصلاح طلبان و جریان حامی دولت که تا دیروز مدعی بودند نامزدهایشان «رد صلاحیت» شده اند، در آستانه برگزاری انتخابات و تاکنون از ۵ لیست رونمایی کرده اند!

مجله خبری روزلاگ: اصلاح طلبان و جریان حامی دولت که از یکسو مدعی بودند نامزدهایشان تأیید صلاحیت نشده اند، با نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات، برگ دوم بازی سیاسی خود را رو کرده و فهرست های خود را یک به یک رسانه ای کردند! با ما همراه باشید:

یک بام و دو هوای اصلاح طلبان: رد صلاحیت شده ایم اما به ۵ فهرست ما رأی بدهید!

خبرگزاری تسنیم با تیتر «گزارش: جریان حامی دولت با ۵ فهرست در تهران!/ عارف هم لیستِ مستقل می‌دهد!» نوشت: روزنامه سازندگی امروز ضمن رونمایی از فهرست اختصاصی حزب کارگزاران با نام “یاران هاشمی”، اعلام کرد که محمدرضا عارف نیز به‌صورت مستقل فهرستی مرکب از نمایندگان فعلی فراکسیون امید ارائه می‌کند.

به نوشته تسنیم شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در آخرین نشست خود در نیمه بهمن‌ماه اعلام کرد که در تهران لیست انتخاباتی ارائه نمی‌کند. اگرچه بهانه شورای‌عالی سیاست‌گذاری برای این اقدام اعتراض به ردصلاحیت برخی کاندیداهایشان بود اما این شورا احزاب اصلاح‌طلب را مخیر کرد که هرکدام می‌توانند فهرست‌های جداگانه برای انتخابات ارائه دهند.

فردای شبی که شورای سیاست‌گذاری چنین تصمیمی اتخاذ کرد، تکاپوی احزاب اصلاح‌طلب برای ارائه لیست آغاز شد و محمدرضا راه‌چمنی صحبت از ائتلاف ۱۲ حزب این جریان برای رسیدن به لیست واحد کرد. حزب کارگزاران نیز که از مدت‌ها قبل از لزوم شرکت در انتخابات صحبت کرده بود و کرباسچی دبیرکل این حزب معتقد است، «به‌رغم همه دعواهایی که در ایران داریم راهی جز صندوق رأی نداریم»، از اولین احزاب اصلاح‌طلب بود که سخن از ارائه فهرست کرد.

روزنامه سازندگی رو نمایی کرد: لیست یاران هاشمی!

روزنامه سازندگی امروز از لیستی که روز گذشته منتشر شده بود، با نام «یاران هاشمی» رونمایی کرد. این فهرست مرکب از کاندیداهای احزابی همچون اعتدال و توسعه، حزب اسلامی کار، خانه کارگر، حزب ندا، مجمع اسلامی فرهنگیان، انجمن اسلامی معلمان، انجمن مدرسین دانشگاه‌ها و مجمع روحانیون مبارز و برخی اصلاح‌طلبان غیرحزبی است.

نامزدهای اختصاصی حزب کارگزاران در این فهرست عبارت‌اند از: پروانه مافی، افشین خلیلی، ابوالفضل رباطی، محمدعیسی انصاری و هادی احمدی. سرلیستی «یاران هاشمی» نیز در تهران «مجید انصاری» است. سازندگی علت نام‌گذاری این فهرست به نام مرحوم هاشمی رفسنجانی را خاستگاه این حزب می‌داند که از زمان دولت هاشمی رفسنجانی توسط برخی کارگزاران این دولت تشکیل شد و حزب اعتدال و توسعه که نزدیک‌ترین حزب به حسن روحانی است و خاستگاه این حزب نیز از دولت هاشمی رفسنجانی بود.

بااین‌حال به‌رغم حضور چهره‌های ناشناس در فهرست کارگزاران، سه نماینده فعلی و سرشناس تهران که تأییدصلاحیت شده‌اند (مصطفی کواکبیان، مهدی شیخ و محمدعلی وکیلی) حضور ندارند!

همان‌طور که پیشتر نیز اعلام شده بود احزابی همچون ندای ایرانیان، حزب همبستگی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هرکدام قرار است فهرست‌های جداگانه‌ای برای انتخابات ارائه کنند که در همه آنها مجید انصاری سرلیست خواهد بود!

رونمایی از فهرست پنجم اصلاح طلبان توسط سازندگی!

امروز سازندگی از فهرست پنجم اصلاح‌طلبان برای تهران نیز رونمایی کرد و نوشته است: «محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس فراکسیون امید مجلس دهم تصمیم گرفته است فهرستی شامل همه نامزدهای فراکسیون در تهران منتشر کند.»

سازندگی البته از مخالفان ارائه لیست توسط شورای سیاست‌گذاری نیز رونمایی کرده و گفته است اصرار حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) و گروه‌های اقماری آن و اعتماد ملی به انتشار اطلاعیه شورای سیاست‌گذاری منجر شده است، اقدامی که نه‌تنها وحدت اصلاح‌طلبان را از بین برد بلکه منتهی به ارائه لیست‌های جداگانه با ترکیب‌های مختلف شد.

نگاهی به ترکیب لیست‌های اصلاح‌طلب نشان می‌دهد مدعای‌ آنها مبنی بر کاندیدا نداشتن نیز نادرست بود و دست آنها برای حضور در عرصه انتخابات کاملاً باز است تا جایی که می‌توانند با ۵ فهرست وارد گود رقابت شوند.

منبع: مجله خبری روزلاگ
استفاده از مطالب مجله خبری روزلاگ با ذکر منبع (www.roozlog.com) بلامانع است.

کپی کردن لینک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.